Ischemická choroba dolných končatín je ochorenie tepien, ktoré je charakterizované postupným zužovaním tepny, až jej úplným uzatvorením. Tým sa obmedzí dodávka krvi do danej oblasti aj s potrebnými živinami a výsledkom môžu byť bolesti nohy, zlé hojenie prípadných rán, arteriálny vred, gangréna až následná amputácia. Príčinou je najčastejšie ateroskleróza tepien, ktorá je u diabetikov 20x častejšia ako u pacientov bez cukrovky.
V prípade, že je u diabetika prítomná nehojaca sa rana, často je príčinou pridružená ischemická choroba dolných končatín. Ide o nedokrvenosť nôh, ktorá je najčastejšie výsledkom aterosklerózy. Tá sa až 20 krát častejšie vyskytuje u ľudí s cukrovkou ako u tých bez nej. Aké sú príznaky a ako pomôcť?
Ako sa prejavuje ischemická choroba dolných končatín?
Ischemickú chorobu dolných končatín je možné rozoznať podľa určitých problémov, ale aj podľa špecifických znakov, ktoré môžeme pozorovať u chorých pacientov na ich nohách. Jedným z hlavných problémov u týchto pacientov je bolestivosť dolných končatín. Tie sa prejavujú najmä pri chôdzi. Bolesť sa pritom objavuje po určitej vzdialenosti, najmä v oblasti lýtok. Po zastavení zvyknú bolesti odznieť. Platí pritom, že čím menšiu vzdialenosť postihnutý prejde, tým je choroba vo vyššom štádiu.
Nielen pri chôdzi
Vo vyššom štádiu ochorenia, sa bolesti zvyknú objavovať aj v pokojovom stave. Zvyčajne odznejú, ak pacient končatiny „zvesí“. Pacient sám vie rozoznať dva príznaky:
- trofické zmeny – súvisia s nekvalitnou výživou tkaniva spôsobenou nedostatkom živín a kyslíka. Dochádza k zmene ochlpenia (strate), koža je tenšia, krehká, náchylná ku zraneniam. Zmeny sú viditeľné aj na nechtoch.
- kalorické zmeny – zmeny farby. Tieto zmeny sú viditeľné na okrajoch nôh, môžu byť v podobe červených bodiek, spôsobujú začervenanie, koža môže až modrieť.
Nástrahy ischemickej choroby dolných končatín
Ak sa táto choroba objavuje u chorých pacientov s cukrovkou a pacient trpí syndrómom diabetickej nohy, bez aktívnej intervencie – spriechodnenia alebo premostenia (bypass) tepien, je takmer nemožné rany zahojiť.
Ako postupovať pri liečbe
Ak má pacient s cukrovkou nehojacu sa ranu, je potrebné myslieť aj na ischemickú chorobu dolných končatín. Je vhodné palpačne overiť pulzácie tepien na nohách. Ak pulzácie nie sú prítomné, treba poslať pacienta na špecializované pracovisko. Tu ultrasonograficky (USG) zistia stupeň ich priechodnosti (CT angiografia pod kolenom je u diabetikov nedostatočná). Následne angiológ alebo cievny chirurg určia spôsob dostupnej liečby (medikamentózne, rádiologicky, intervenčne, chirurgicky…).
Na čo si dať pozor
Ak ste pacient, ktorý má cukrovku a zároveň trpí ischemickou chorobou dolných končatín, v prvom rade sú nutné pravidelné kontroly u angiológa alebo angiochirurga, diabetológa. Určite dbajte na opatrnosť pri ošetrovaní nechtov a kože na nohách. Ideálne je podstupovať pedikúru u profesionálnych pedikérov zameraných na diabetické nohy. Vhodné je vyhýbať sa chôdzi na boso, treba mať vždy aspoň ponožky, nosiť voľnú ortopedickú obuv – vhodnú aj pre diabetikov (aby nevznikali otlaky). Denne je potrebné kožu hydratovať, aby sa zabránilo suchej koži. Prvým krokom je vždy prevencia poranenia. Ak k nemu dôjde, je nevyhnutné ranu poriadne vydezinfikovať, sterilne prekryť a poradiť sa so svojim chirurgom.
Ischemická choroba dolných končatín je najmä u diabetikov veľmi zradná, ak sa na ňu pri prevencii alebo vyšetrení nemyslí. Z toho dôvodu je nevyhnutné dbať o nohy ľudí trpiacich touto chorobou ozaj obozretne, aktívne hľadať príznaky a každú malú ranku brať so serióznou vážnosťou.